بیمه وام بانکی

بیمه وام بانکی و انواع آن

بیمه وام بانکی چیست و تحت چه شرایطی به افراد تعلق می گیرد؟ بسیاری از افراد هستند که پس از دریافت وام در موقعیتی گرفتار می شوند که قادر به بازپرداخت وامی که دریافت کرده اند، نیستند. مشکلاتی شامل ضرر در کسب و کار، تأخیر در پرداخت از سوی مشتری، تأخیر در دریافت حقوق برای کارمندان، بروز یک حادثه و یا یک بیماری، مخارج غیر مترقبه و… همگی می توانند منجر به عقب افتادن بازپرداخت وام بانکی شوند.

اما سؤالی که وجود دارد، این است که آیا در این شرایط، راهکاری وجود دارد که در صورت ناتوانی در پرداخت به موقع بدهی، زیر بار بدهی سنگین نرفت؟ با استفاده از بیمه وام بانکی می توانید در شرایط غیر مترقبه، اعتبار خود را نزد بانک حفط کنید.

البته بيمه وام بانکی دارای کاربرد بسیار مهم دیگری نیز می باشد، به طوری که اگر وام گیرنده پس از دریافت وام فوت کند، در صورتی که بيمه وام بانکی داشته باشد، مشکلی برای او ایجاد نمی شود و تعهدی برای بازماندگان و همینطور ضامنین او وجود نخواهد داشت و پرداخت مابقی اقساط بر عهده بيمه می باشد.

در ادامه این مقاله از سایت آریا فردا همراه ما باشید تا ضمن آشنایی با بیمه وام بانکی، با مزیت ها و معایب آن نیز آشنا شویم. در صورتی که شما عزیزان به مشاوره وام بانکی فوری و تضمینی نیاز دارید، می توانید از کارشناسان آریا فردا، مشاوره رایگان دریافت کنید.

بیمه وام بانکی چیست؟

بيمه وام بانکی و یا بیمه حفاظت از وام، خدماتی از شرکت های بيمه می باشد که هدف از آن پوشش پرداخت ماهانه وام در صورت ناتوانی موقت و یا دائم وام گیرنده می باشد.

در واقع در صورتی که فردی پس از گرفتن وام بانکی، شغل خود را از دست بدهد و یا به هر دلیل دیگری از پرداخت اقساط باقی مانده از وام خود، ناتوان شود، بیمه وام بانکی او را نجات می دهد و فرد از تبعات عدم پرداخت وام در امان خواهد بود.

بيمه وام بانکی دارای انواع مختلفی است و نوع بيمه نامه ای که فرد متقاضی انتخاب می کند، موارد مشخصی می باشد که تحت پوشش بيمه قرار می گیرد. افرادی که انواع وام ها شامل وام مسکن، وام کسب و کار، وام تحصیلی، وام های شخصی، وام بانکی و… را دریافت کرده اند، می توانند از خدمات بيمه وام بانکی بهره مند شوند.

وام گیرنده می تواند با توجه به شرایطی که دارد، حق بیمه را در کنار اقساط وام و یا به صورت یکجا پرداخت نماید.

آیا برای گرفتن بیمه وام بانکی، دلایل قانع کننده ای وجود دارد؟

دریافت و یا عدم دریافت بيمه وام بانکی، وابسته به تصمیم وام گیرنده دارد و کاملاً شخصی و داوطلبانه می باشد.

در حقیقت این خود فرد است که تصمیم می گیرد آیا مایل به دریافت وام بانکی می باشد یا خیر. با این حال برای دریافت بیمه وام بانکی، دلایل قانع کننده ای وجود دارد که در ادامه به آن ها اشاره کرده ایم:

 • در صورتی که شرایط پیش بینی نشده ای در زندگی شما به وجود آید که شما نتوانید اقساط وامتان را پرداخت کنید، بدهی شما به بانک، هر ماه سنگین و سنگین تر نمی شود. چرا که بیمه موظف به پرداخت موقت و یا دائم اقساط بانکی شما خواهد بود.
 • اعتبار شما نزد بانک خدشه دار نمی شود. چراکه با پوشش بیمه، هیچ باز پرداختی از دست نمی رود و همچنان یک مشتری خوش حساب نزد بانک باقی می مانید.

انواع بیمه وام بانکی

اگر پس از گرفتن تسهیلات و وام، به دنبال بیمه کردن وام خود می باشید، در نظر داشته باشید که به طور کلی دو نوع بیمه وام بانکی شامل بیمه وام بدهکار و بیمه مرهونات بانکی وجود دارد که در ادامه پیرامون هر یک توضیحاتی را آورده ایم.

 • بیمه وام بدهکار

در این نوع بیمه، در صورتی که فرد وام گیرنده فوت کند و یا در پرداخت اقساط باقی مانده ناتوان شود، شرکت بیمه کننده باید باقی اقساط وام را به صورت کامل به بانک و یا مؤسسه مالی که وام را به شخص اعطا کرده است، پرداخت نماید. در چنین شرایطی، ضامن درگیر پرداخت وام نمی شود.

توجه داشته باشید که در صورتی که وام نیمه کاره ای هم داشته باشید، می توانید اقساط باقی مانده خود را بیمه کنید. بدیهی است که مبلغ بیمه نیز بر اساس تعداد اقساط باقی مانده تعیین می گردد.

 • بیمه مرهونات بانکی

در صورتی که برای دریافت وام، سند ملک شما در رهن بانک است، بایستی که برای آن بیمه آتش سوزی به ارزش وام گرفته شده خریداری نمایید.

ضرورت این وام به این دلیل می باشد که اگر ملک شما که در رهن بانک است، به دلایل مختلفی دچار آتش سوزی، انفجار و یا هر گونه بلایای طبیعی دیگری شود، بیمه کننده موظف به پرداخت خسارت و جبران می باشد.


اینجا بخوانید: معرفی انواع وام بانکی

ملاحظات لازم در انتخاب بیمه وام بانکی

این موضوع را در نظر داشته باشید که همانند هر وام بانکی دیگری، برای استفاده از بيمه وام بانکی، شما موظف به پرداخت حق بيمه می باشید. پرداخت حق بیمه با توجه به توافق شما و شرکت بیمه، به صورت ماهانه و یا به صورت یکجا امکان پذیر می باشد.

در دریافت بیمه وام بانکی، مواردی شامل مبلغ وام، سن و وضعیت سلامتی فرد، مدت زمان وام و… تأثیرگذار می باشند. توصیه می کنیم که با بررسی موارد درج شده در بیمه نامه، مطمئن شوید که طرح بیمه مناسب را انتخاب کرده اید. در انتخاب بیمه وام بانکی، حتماً به موارد زیر توجه داشته باشید:

 • بیمه انتخابی شما چه مواردی شامل ناتوانی، بیکاری، مرگ و… را پوشش می دهد.
 • نوع وام تحت پوشش بیمه چیست و مبلغ آن چقدر می باشد. برخی از بیمه کننده ها، صرفاً فقط وام های مسکن و یا وام های شخصی را تحت پوشش قرار می دهند. ممکن است شرایط برخی از شرکت های بيمه، به گونه ای باشند که بیش از یک مقدار مشخص را پوشش ندهند.
 • در انتخاب بيمه وام بانکی، حتماً تمامی شرایط و ضوابط بيمه نامه وام را مورد بررسی قرار دهید. در نظر داشته باشید که بيمه وام بانکی معمولا برای وام های شخصی، دارای نرخ حق بيمه پایین تری می باشد، چراکه مبلغ این نوع وام ها نسبت به وام های مسکن کمتر است.

شرایط لازم برای عقد بیمه وام بانکی

برای عقد بيمه وام بانکی، برخی شرایط تعریف شده است که در ادامه به آن ها پرداخته ایم:

 • سن وام گیرنده تا زمان اتمام پایان اقساط بانکی باید کمتر از 70 سال باشد. شرکت بیمه برای افراد بالای 70 سال، تعهدی برای پرداخت اقساط وام ندارد.
 • در صورتی که فرد وام گیرنده در اثر جنگ، حمله نظامی و شورش فوت کند، بیمه شامل او نخواهد شد.
 • حداکثر زمان بیمه وام بدهکار برای فرد بیمه شده، چهار سال می باشد.

در صورتی که فرد وام گیرنده فوت کند، بازماندگان فرد بایستی که شرکت بیمه را در ظرف مدت 10 روز در جریان قرار دهند.

در پایان

اگر در زمینه بیمه وام بانکی، انواع آن، شرایط دریافت و… سؤالی دارید، از طریق شماره تلفن 02126769006 با کارشناسان شرکت توسعه تجارت آریا فردا در ارتباط باشید و پاسخ سؤالات خود را دریافت نمایید.

نظرات

 • احمد.ج تیر 14, 1402 در 11:14 ب.ظ پاسخ

  سلام
  ببخشید یسوال داشتم ویدونه خواهش.
  سوال…..به وام دهنده ها یی که در قالب شرکت در اینستا وتلگرام وامهای ازاد و دولتی با سفته وچک میدهند در کل اعتمادمیشه کردیاخیر
  خواهش…..جواب بنده رو که خیلی مهمم هست ایمیل کنیدبرام ممنون میشم

  • arya-admin شهریور 22, 1402 در 11:28 ق.ظ پاسخ

   سلام و وقت بخیر
   در این خصوص توصیه می شود با کارشناسان ما در آریا فردا با شماره تماس 02126769006 تماس حاصل نمایید.

نظرتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.*

Call Now Button