اوراق تسه

اوراق تسهیلات مسکن (تسه) چیست؟ + نحوه خرید

انواع و شرایط دریافت وام‌ ها در بانک‌ های مختلف بسیار متفاوت و متنوع است و به همین دلیل اغلب افراد می ‌توانند براساس نیاز خود و حتی قدرت مالی برای پرداخت اقساط و همچنین دریافت یک مشاوره وام بانکی مؤثر، یک وام مناسب را دریافت نمایند. راهکار‌های زیادی برای دریافت وام وجود دارد. برای مثال اگر شما اوراق تسهیلات مسکن و یا به عبارت دیگر اوراق تسه را در اختیار داشته باشید یک فرصت طلایی برای شما به وجود می ‌آید که بتوانید هر چه زودتر وام خود را دریافت کنید. در این مطلب در مورد نحوه خرید اوراق تسهیلات مسکن و کارکرد این اوراق مطالبی را برای شما ذکر خواهیم کرد. حتماً با ما همراه باشید.

اوراق تسهیلات مسکن چه کاربردی دارد؟

متأسفانه باید این واقعیت را بپذیریم که قیمت مسکن هر روز در حال افزایش است و با قدرت خرید مردم اصلاً تطابقی ندارد. در واقع درآمد مردم رشد بسیار کندی داشته و قیمت مسکن به صورت تصاعدی افزایش می ‌یابد. با این رویه شما نمی‌ توانید به راحتی خانه ‌دار شوید. بنابراین نیاز است که حتماً از وام ‌های بانکی استفاده کنید. بانک مسکن یکی از بانک‌ هایی است که تسهیلات بسیار عالی را با شرایط مختلف برای متقاضیان در نظر می ‌گیرد. برای مثال فرض کنیم که شما بخشی از پول خود را در داخل بانک مسکن سپرده‌ گذاری کرده ‌اید تا بتوانید وام مسکن را به دست بیاورید. در چنین شرایطی بانک مسکن یک سال پول شما را بلوکه می ‌کند تا بتوانید از وام استفاده کنید. اما در این یک سال قیمت مسکن چندین برابر می ‌شود و از طرف دیگر پول شما بعد از یک سال ارزش خود را از دست می ‌دهد. یک راه بسیار عالی که در چنین شرایطی به کمک شما می‌آید خرید اوراق تسه یا خرید اوراق تسهیلات مسکن است که ت عنوان اوراق حق تقدم تسهیلات مسکن نیز شناخته می ‌شود.

 به طور کلی اوراق تسه به بانک مسکن و اوراق تملی به بانک ملی تعلق دارد. در واقع صاحبان سپرده‌ گذاری ممتاز در بانک مسکن می ‌توانند چنین اوراقی را دریافت کرده و برای دریافت وام در اولویت قرار گیرند. اوراق تسه یک امتیاز ویژه به حساب می ‌آید و در نتیجه حتی زمانی که پول شما در داخل بانک مسکن بلوکه شده است می ‌توانید سریعاً برای دریافت وام اقدام نمایید. این اوراق قابلیت معامله در بازار فرابورس را نیز دارند.

نحوه خرید اوراق تسهیلات مسکن یا اوراق تسه

اگر شماره سپرده ‌ای در داخل بانک مسکن دارید می ‌توانید همین اکنون برای خرید اوراق تسه اقدام نمایید. برای این منظور باید طبق مراحل زیر پیش بروید:

 • ابتدا به بانک مسکن مراجعه کنید و وام‌ هایی که می‌ توانید به کمک اوراق تسهیلات مسکن دریافت نمایید را بررسی کنید. باید متوجه شوید آیا چنین وام‌ هایی برای خرید مسکن یا نیازی که شما دارید کفایت می ‌کنند یا خیر. در غیر این صورت نیازی نیست که وقت خود را برای دریافت چنین اوراقی صرف کنید.
 • در مرحله بعدی شما نیاز به کد بورسی دارید. بنابراین باید به یک کارگزاری معتبر مراجعه کنید تا بتوانید کد بورسی خود را به دست بیاورید.
 • پس از ثبت نام در کارگزاری شما یک نام کاربری و رمز عبور دریافت خواهید کرد که به کمک آن سریعاً می ‌توانید به سامانه اوراق بانک مسکن مراجعه کنید.
 • در این کارگزاری باید تعداد و قیمت مورد نظر خود جهت خرید اوراق تسهیلات مسکن را مشخص نمایید.
 • لازم است بدانید که شما به ازای هر ۵۰۰ هزار تومان می ‌توانید یک تسه خریداری کنید.
 • سه روز پس از اینکه شما خرید خود را انجام دادید می ‌توانید گواهی را دریافت کرده و نسبت به دریافت اوراق تسهیلات به بانک مسکن مراجعه کنید.

مشاوره وام بانکی

اوراق تسهیلات مسکن چه مدت اعتبار دارد؟

لازم است بدانید که شما نمی ‌توانید برای همیشه اوراق را در نزد خود نگه داشته و هر زمان که صلاح دانستید برای دریافت وام مسکن اقدام کنید. هر کدام از اوراق تسه فقط ۲ سال اعتبار دارند. بنابراین اگر شما از قبل اوراقی داشته‌ اید تا قبل از اینکه اعتبار آن‌ها تمام شده و در نتیجه هزینه ‌ای که برای خرید صرف کردید از دست برود بهتر است سریعاً برای دریافت وام با استفاده از این اوراق قدیمی ‌تر اقدام نمایید.

 در صورتی که اوراق شما باطل گردد به هیچ عنوان هزینه ‌ای که برای خرید آن ‌ها صرف کرده ‌اید به شما باز نخواهد گشت. البته گاهی اوقات بانک مسکن یک مدت ۶ ماهه را برای تمدید اعتبار اوراق در نظر می ‌گیرد ولی همیشه اینگونه نیست و باید حتماً با بانک در ارتباط باشید تا مبادا اعتبار اوراق شما از دست برود.

شرایط دریافت اوراق تسهیلات بانک مسکن

لازم است این نکته را بیان کنیم که همه افراد نمی‌ توانند از فرصت اوراق تسه برای دریافت فوری وام‌ ها استفاده کنند. همانگونه که گفتیم شما باید به عنوان یک سپرده ‌گذار ممتاز شناخته شوید. بنابراین چند شرط لازم است:

 • حتماً شما باید یک فرد خوش حساب باشید و به هیچ عنوان چک برگشتی یا بدهی سررسید نداشته باشید.
 • امتیاز شما باید توسط بانک مسکن محاسبه گردد. در واقع باید مشخص گردد که شما چه مدت است در داخل بانک سپرده‌ گذاری کرده ‌اید و آیا امتیاز شما به حدی رسیده است که بتوانید اوراق تسه را دریافت کنید یا خیر.
 • آیا قبلاً نیز از فرصت اوراق تسه برای دریافت وام فوری بانک استفاده کرده‌اید یا خیر.

در پایان

همانگونه که متوجه شدید اوراق تسه یک فرصت بسیار عالی برای کسانی است که می‌ خواهند وام مسکن را دریافت کرده و سپرده طولانی مدتی در بانک مسکن دارند. شرکت آریا فردا تمامی مراحل کار جهت خرید اوراق را برای شما انجام می ‌دهد. در واقع نیاز نیست شخصاً به کارگزاری مراجعه کنید. نوع وام و مبلغی که در نظر دارید را به کارشناسان ما در شرکت آریا فردا از طریق تماس با این مجموعه اطلاع دهید و مدارک خود را در اختیار ما بگذارید تا در اولین فرصت اوراق در اختیار شما قرار گیرد.

  نظرتان را بنویسید

  آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.*

  Call Now Button