ضامن بانکی

ضامن بانکی کیست و چه شرایطی باید داشته باشد؟

همه افراد جامعه حداقل یکبار برای دریافت وام به بانک مورد نظر خود مراجعه کرده‌اند. برای گرفتن وام، شما به ضامن بانکی نیاز دارید و این مسأله یکی از مهمترین محدودیت‌ها و مشکلاتی است که فرد وام گیرنده با آن مواجه می‌شود. به هر حال هر کسی ضمانت وام ما را قبول نمی‌کند. اما اگر شما بدانید ضامن بانکی باید چه شرایطی داشته باشد راحت‌تر می‌توانید جهت دریافت وام، یک ضامن مناسب پیدا کنید. پس در این مطلب با ما همراه باشید.

چه کسی می‌تواند ضامن بانکی باشد؟

بانک‌هایی که در کشور فعالیت می‌کنند برای تسهیلات خود شرایط مختلفی را جهت ضمانت در نظر می‌گیرند. وقتی بانک از شما شخصی در مقام ضامن بانکی می‌خواهد، تا زمانی که نتوانید ضامن‌هایی با شرایط مورد تأیید بانک معرفی کنید، وام به شما تعلق نخواهد گرفت. ضامن بانکی باید شرایط زیر را داشته باشد:

 • حداقل سن فرد ضامن بانکی باید ۲۱ سال باشد.
 • درآمد فرد باید مورد بررسی قرار گیرد. بنابراین لازم است موجودی حساب فرد مورد بررسی قرار گیرد و یا اگر شغل دولتی دارد باید گواهی کسر از حقوق او در اختیار بانک قرار داده شود.
 • اعتبار فرد ضامن نیز اهمیت زیادی دارد. اگر دارای چک برگشتی باشد و یا به عنوان فرد بدحساب شناخته می‌شود، بانک ضمانت او را قبول نخواهد کرد.
 • از سوی دیگر بانک در زمان ارائه وام، حتماً میزان بدهی ضامن بانکی به بانک‌های کشور را بررسی خواهد کرد. اگر میزان بدهی بیش از ۷۵ درصد باشد، چنین فردی نمی‌تواند ضامن شما شود.
 • ضامن بانکی باید گواهی ارائه کند تا پایداری مالی و پایداری شغلی خود را ثابت نماید.
 • داشتن گردش مالی مناسب از دیگر شرایط لازم برای ضامن بانک می‌باشد.
 • برخی از بانک‌ها بازنشستگان را به عنوان ضامن بانکی قبول نمی‌کنند. بنابراین در زمانی که می‌خواهید وام دریافت کنید، حتماً در مورد این موضوع از بانک مورد نظر سؤال بپرسید.
 • یک فرد می‌تواند برای یک زوج به عنوان ضامن بانکی معرفی شود به شرطی که درآمد ضامن بانک به حدی باشد که بتواند قسط هر دو فرد را پرداخت نماید.

معرفی انواع ضامن بانکی

شاید این تصور برای شما وجود داشته باشد که منظور از ضامن بانکی، معرفی شخصی مورد اعتبار و دارای صلاحیت به بانک جهت دریافت وام می‌باشد. اما لازم است بدانید طبق قوانین بانک مرکزی، ۴ نوع ضامن بانکی تعریف شده است که در ادامه آن‌ها را معرفی می‌کنیم:

ضامن رسمی دارای گواهی کسر از حقوق

متداول‌ترین شرط بانک‌ها برای ارائه وام این است که شما یک ضامن رسمی و دولتی را معرفی کنید که دارای گواهی کسر از حقوق می‌باشد. میزان حقوقی که ضامن دریافت می‌کند اهمیت بسیار زیادی دارد چون حقوق فرد ضامن باید بتواند ۶۰ درصد اقساط فرد وام گیرنده را پوشش دهد.

آریافردا

ضامن دارای جواز کسب یا پروانه فعالیت

حتماً لازم نیست که ضامن بانکی، شغل رسمی و دولتی داشته باشد. افراد دارای کار آزاد، پزشکان، مهندسان، وکلاً و تمامی کسانی که دارای جواز و پروانه کسب هستند نیز می‌توانند به عنوان ضامن بانکی برای دریافت وام به شما کمک کنند.

مسدود شدن سپرده

خوشبختانه در چند سال اخیر وام‌هایی که براساس سپرده ارائه می‌شوند افزایش یافته است. شما مبلغی را در گرو بانک قرار می‌دهید و تا زمانی که وام تسویه شود این مبلغ مسدود خواهد شد.

سند ملکی

اغلب تسهیلات مربوط به ساخت و ساز و تعمیرات مسکن با استفاده از سند ملکی نیز ارائه خواهند شد. کافی است سند ملک مورد نظر را در گرو بانک قرار دهید. البته برخی از وام‌ها که مربوط ساختمان‌سازی نیستند را نیز می‌توان با استفاده از سند ملکی دریافت نمود.

بنابراین همانگونه که متوجه شدید منظور از ضامن بانکی، شخصی که به صورت رسمی و دولتی شغلی داشته باشد نیست بلکه بانک‌ها راه‌های مختلفی را برای دریافت وام در پیش روی هموطنان عزیز قرار داده‌اند. تنها نکته‌ای که باید در نظر داشته باشید این است که کارمندان بانک نمی‌توانند ضامن شما شوند چون آن‌ها گواهی کسر از حقوق ندارند.

نکاتی که ضامن بانکی باید از آن‌ها اطلاع داشته باشد

اگر کسی از شما خواسته است که به عنوان ضامن بانکی به او کمک کنید تا تسهیلات مورد نظر خود را دریافت کند، لازم است چند نکته را در نظر داشته باشید:

 • وقتی شما به عنوان ضامن بانکی در کنار فرد وام گیرنده قرار می‌گیرید، اگر وام گیرنده اقساط را پرداخت نکرد بانک از حقوق شما اقساط را کم خواهد کرد.
 • حتی اگر وام گیرنده اموالی را در گرو بانک قرار داده باشد، بانک‌ها در ابتدا برای دریافت اقساط عقب افتاده به سراغ ضامن بانکی ‌می‌روند.
 • لازم است بدانید وقتی شما ضمانت یک وام را قبول می‌کنید تا زمانی که اقساط به طور کامل به پایان برسد، ضامن بانکی فرد وام گیرنده باقی خواهید ماند. بنابراین تعداد فرصت‌هایی که شما می‌توانید از آن برای ضمانت وام استفاده کنید کم می‌شود.
 • البته لازم است این نکته را متذکر شویم که ضمانت بانکی به هیچ عنوان بر روی اعتبار شما تأثیر می‌گذارد مگر اینکه وام گیرنده در پرداخت اقساط خود تأخیر کند. همین موضوع باعث تغییر میزان اعتبار فرد ضامن بانک خواهد شد. وقتی وام گیرنده اقساط را پرداخت نمی‌کند بانک به سراغ ضامن بانکی می‌رود. اگر شما به عنوان ضامن بانکی نتوانید اقساط را پرداخت نمایید، همین موضوع تأثیر منفی بر روی اعتبار شما خواهد گذاشت.

در پایان

همانگونه که در این مطلب گفتیم پیدا کردن ضامن بانکی برای دریافت وام، واقعاً سخت است. به خصوص اگر شما به دنبال وام‌های کلان هستید. اما بهترین راهکار این است که شما به سراغ شرکت‌هایی بروید که با دریافت وکالت از جانب شما، تمامی امور جهت دریافت وام را انجام می‌دهند. بدون اینکه نیاز باشد شما ضامنی معرفی کنید، تیم آریا فردا در این زمینه به شما کمک خواهد کرد. کافی است با ما تماس بگیرید، برای ما توضیح دهید که می‌خواهید از کدام بانک چه وامی دریافت نمایید. ما علاه بر ارائه بهترین مشاوره وام بانکی تمامی امور را برای شما انجام می‌دهیم و وام در اختیار شما قرار خواهد گرفت.

  نظرتان را بنویسید

  آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.*

  Call Now Button